نصب هدلایت موجب جریمه می شود؟

Installing headlights will result in a fine

همانطور که می دانید هدلایت خودرو (Headlight) یکی از اجزای مهم و ضروری در سیستم نوری خودرو است که برای ایجاد نور و روشنایی در شب، در شرایط آب و هوایی نامناسب و در سایر شرایط کم نوری مورد استفاده قرار می گیرد. هدلایت ها به راننده اجازه می دهند تا جاده را ببینند و برای رانندگی در شرایط تاریکی و دیگر شرایط سختتر، ایمنی بالاتری را تجربه کنند.

اگر نیاز به هدلایت استاندارد برای روشنایی عالی در شب دارید که موجب جریمه شما نشود و دارای گارنتی یکساله باشد میتوانید قیمت هدلایت خودرو را از ماپرینا بگیرید + مشاوره تخصصی و رایگان انتخاب محصول 

بسیاری از هدلایت های خودرو دارای دو حالت نور پایین و نور بالا هستند. نور پایین برای رانندگی در شرایط معمولی و درون شهری مناسب است، در حالی که نور بالا برای رانندگی در سرعت های بالا و در شرایط خارج از شهر (مانند بزرگراه ها) به کار می رود. با وجود تمامی مزیت هایی که وجود دارد سوالاتی برای مشتریان پیش می آید مثل آیا نصب هدلایت موجب جریمه می شود؟ و آیا تقویت سیستم روشنایی یک خودرو از نظر قوانین و مقررات اشکال دارد؟

بدیهی است که در صورت نصب هدلایتی که با استانداردهای لازم تطابق داشته باشد، قوانین در مقابل شما نخواهند بود؛ اما هستند رانندگانی که برای زیبایی و جلب توجه از هدلایت هایی استفاده می کنند که نور بسیار زیاد و خیره کننده ای دارند و روشن کردن آن ها به دیگر رانندگان آسیب زده و دید آن ها را محدود می کند. از این رو بهتر دیدیم قوانینی که شما را کمک می کنند تا از بهترین هدلایت ها استفاده کنید را با هم بررسی کنیم:

قوانین نصب هدلایت خودرو در ایران

الزامات هدلایت در خودروها توسط مقررات رسمی تنظیم شده اند تا ایمنی رانندگی و سایر رانندگان حفظ شود. اگر می خواهید نصب هدلایت موجب جریمه شما نشود، باید به چند نکته زیر توجه داشته باشید:

  • هدلایت های خودرو باید دارای دو عملکرد نوری باشند، یعنی نور پایین و نور بالا. نور پایین باید برای رانندگی در شرایط معمولی و درون شهری استفاده شود، در حالی که نور بالا برای رانندگی در سرعت های بالا و در شرایط خارج از شهر مناسب است.
  • نور هدلایت ها باید به گونه ای تنظیم شود که بر روی جاده روشنایی کافی داشته باشد؛ اما دیگر رانندگان را ناراحت نکند. تنظیم ارتفاع نور به صورت عمودی و افقی با استفاده از دستگاه های خاص و در مراکز خدماتی مجاز صورت می گیرد.
  • هدلایت ها باید نور سفید یا زرد تولید کنند. استفاده از نورهای رنگی ممکن است غیرقانونی باشد.
  • استفاده از هدلایت 4 طرفه و 6 طرفه در ایران ممنوع است؛ چرا که در این هدلایت ها از لامپ SMD استفاده می شود که هم نور بالایی دارد و هم به دلیل ساطع کردن نور در جهات مختلف باعث کم شدن دید دیگر رانندگان می شود.
  • استفاده از لامپ های با توان بیش از 100 وات نیز می توانند توجه مأموران راهنمایی و رانندگی را جلب کند؛ چرا که استفاده از این میزان توانایی روشنایی ممکن است دید دیگر رانندگان را مختل نماید.
  • در شرایط تاریکی و در نزدیکی محل های محروم از نور شهری، استفاده از نور اجباری است.
  • در برخی مناطق و در شرایط خاص می تواند نصب نورهای مه شکن مجاز باشد. این نورها برای رانندگی در شرایط مه و برف و باران شدید مناسب هستند.
  • نصب دیودهای نمایشی یا LED های زینتی بر روی هدلایت ها در مواقعی ممکن است غیرقانونی باشد. همچنین، استفاده از نورهای زینتی به طور نادرست می تواند به دیگر رانندگان مزاحمت ایجاد کند.
  • استفاده از نورهای هدلایت در شرایط روشنایی کافی و در طول روز (تاریکی نباشد) معمولاً ممنوع است و ممکن است با جریمه مواجه شوید.
خواندن مطلب  بهترین هدلایت برای پژو پارس + مشاوره تخصصی

تمامی هدلایت هایی که توسط فروشگاه اینترنتی ماپرینا ارائه میشوند دارای استاندارد و گارانتی یکساله کیفیت محصول بوده همچنین موجب جریمه توسط راهنمایی و رانندگی نمیشوند. اگر در انتخاب و خرید اینترنتی هدلایت خودرو سوال و ابهامی دارید کافیست با کارشناسان ما تماس بگیرید تا به تمامی سوالات و ابهامات شما پاسخ داده شود.

ویژگی های هدلایت استاندارد چیست؟

همانطور که متوجه شدید در جواب به این سوال که نصب هدلایت موجب جریمه می شود؟ می توان گفت که اگر از هدلایت استاندارد استفاده کنید؛ نه تنها هیچ مشکلی برای شما از نظر قانونی ایجاد نخواهد شد بلکه وجود روشنایی مناسب حین رانندگی می تواند شما را در یک مسیر ایمن به مقصد برساند. از جمله ویژگی های یک هدلایت استاندارد به موارد زیر می توان اشاره داشت:

• یک هدلایت استاندارد دارای دو عملکرد نوری نور بالا و نور پایین است.
• هدلایت باید نوری با روشنایی مناسب تولید کند تا به راننده اجازه دهد به تمامی قسمت های جاده اشراف داشته باشد. این به تنظیم ارتفاع نور و تنظیم کردن مناسب طراحی هدلایت بستگی دارد.
• نور هدلایت باید به صورت مناسب پراکنده شود تا جلوی راننده روشنایی کافی داشته باشد اما دیگر رانندگان را ناراحت نکند.
• نور هدلایت باید سفید یا زرد باشد. استفاده از نورهای رنگی ممکن است غیرقانونی باشد.
• امکان تنظیم ارتفاع نور را داشته باشند تا در صورت نیاز بتوانند روشنایی را بالا یا پایین کنند. این به تنظیم صحیح هدلایت ها بستگی دارد.
• در برابر شوک ها و لرزش های معمول در رانندگی مقاوم باشند تا از خرابی ناگهانی جلوگیری کنند.
• هدلایت های استاندارد باید مصرف انرژی کمی داشته باشند تا از باتری خودرو کمترین انرژی را مصرف کنند.
• در برابر شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم باشند تا در شرایط باران، برف، یخ و غیره به خوبی عمل کنند.
• هدلایت های استاندارد ممکن است دارای ویژگی های دیگری نیز باشند مانند استفاده از تکنولوژی های پیشرفته مانند LED یا هالوژن، دارا بودن نورهای مه شکن برای شرایط مه و باران و …
• هدلایت های استاندارد باید با مقررات و قوانین مربوط به نورپردازی خودرو در منطقه شما سازگاری داشته باشند. در هر صورت، تنظیم و تعمیر هدلایت ها باید توسط تکنسین های متخصص و مجرب انجام شود تا ایمنی و کارایی رانندگی حفظ شود.

خواندن مطلب  راهنمای خرید هدلایت + لیست پایه لامپ ها

چرا باید از هدلایت استاندارد استفاده کنیم؟

ناگفته نماند که تمامی مقررات راهنمایی و رانندگی برای ایجاد امنیت در جاده ها طراحی شده است. از این بعد نیز بررسی کنیم ببینیم دلیل اهمیت استفاده از هدلایت استاندارد چیست؟

هدلایت های استاندارد توسط تولیدکنندگان خودرو به گونه ای طراحی شده اند که عملکرد نوری بهینه را فراهم کنند. این به معنای این است که نور پایین برای رانندگی در شرایط معمولی و درون شهری و نور بالا برای رانندگی در سرعت های بالا و در شرایط خارج از شهر مناسب است و نور این محصولات محیط را بدون ایجاد مزاحم برای دیگر رانندگان محیط را روشن می نماید.

هدلایت های استاندارد باعث افزایش ایمنی رانندگی می شوند. عملکرد نوری بهینه آن ها به راننده اجازه می دهد تا به بهترین شکل ممکن جاده را ببیند و از رانندگان دیگر مطلع شود. همچنین، تنظیم ارتفاع نور نیز به جلوگیری از تابیدن دیگر رانندگان در شرایط شبانه کمک می کند.

هدلایت های استاندارد اغلب با استفاده از تکنولوژی های موثر و مقاوم در برابر شوک و لرزش تولید می شوند که باعث افزایش دوام و عمر مفید آنها می شود. در این صورت در تصادفات سبک می توان این اطمینان را داشت که هدلایت نشکسته و خراب نشود.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به این سوال جواب دادیم که نصب هدلایت موجب جریمه می شود؟ یا خیر. در انتها به این نتیجه می رسیم که در قوانین راهنمایی و رانندگی ایران نصب هدلایت استاندارد به هیچ عنوان جریمه ندارد. هدلایت نصب شده باید توان نوری زیر 100 وات داشته باشد و میزان نور و رنگ آن نباید دیگر رانندگان را آزار دهد و همچنین محیط اطراف را به خوبی روشن کند.

5/5 - (1 امتیاز)
مدیر سایت
ارسال دیدگاه