مقایسه هدلایت با زنون + بررسی تخصصی

مقایسه هدلایت با زنون

همانطور که می دانید هدلایت و زنون دو نوع متفاوت از چراغ خودرو هستند و اهمیت استفاده از یک چراغ مناسب در خودرو برای هیچ راننده ای پوشیده نیست. اما اینکه کدام یک از این مدل ها برای استفاده در خودرو مناسب است، موضوع این بحث می باشد. برای تشخیص بهترین نوع چراغ خودرو مقایسه هدلایت خودرو با زنون الزامی است. برای شروع مقایسه ابتدا تعریفی کوتاه از این دو مدل را ارائه خواهیم داد:

تعرف هدلایت (Headlight)

هدلایت، به چراغی که در جلوی خودروها برای ایجاد روشنایی در شب و در شرایط نامطلوب گفته می شود. این سیستم نورپردازی در اکثر خودروها از لامپ های LED تشکیل شده است. استفاده از LED مصرف انرژی پایینی دارد؛ چرا که انرژی الکتریکی در آن مستقیما به نور تبدیل می شود. این نوع لامپ نور بسیار استانداری تولید می کند و از این رو در بیشتر خودروها از این نوع نورپردازی در جلو و عقب خودروها استفاده می شود.

تعریف زنون (HID)

لامپ زنون (High-Intensity Discharge) به دلیل روشنایی بسیار بالایی که ایجاد می کند و نوری شبیه به نور روز، به تازگی در خودروها استفاده می شود. تکنولوژی استفاده شده در این محصول به این شکل است که محفظه از گاز زنون به کمک انرژی الکتریکی خودرو تحریک شده و به جنبش می افتد. این گاز بعد از رسیدن به میزان مشخصی انرژی، انرژی مازاد خود را به صورت نورهای فوتون انتشار می دهد. با اینکه زمان رسیدن لامپ به نور بالا نسبت به ال ای دی بالا است اما میزان نور تولید شده در این محصول نیز بالا خواهد بود.

تفاوت شدت نور زنون و هدلایت

یکی از مهم ترین فاکتورهای مقایسه هدلایت با زنون، از دید کاربران میزان نور تولید شده توسط آن ها است. به عبارتی کاربران تمایل دارند بدانند نورکدام یک از این دو بیشتر است؟
شدت نور لامپ های زنون (HID) به طور عمومی بیشتر از لامپ های LED موجود در هدلایت است. لامپ های زنون از تکنولوژی قوس القایی برای تولید نور استفاده می کنند که به واسطه آن، نوری بسیار روشن و با شدت بالا تولید می شود. به همین دلیل، لامپ های زنون به عنوان یکی از بهترین گزینه ها برای افزایش روشنایی در شب و در محیط های تاریک محسوب می شوند.
از طرف دیگر، لامپ های LED استفاده شده در هدلایت ها نیز نوری با شدت بالا تولید می کنند، اما در مقایسه با لامپ های زنون، شدت نور آن ها کمتر است. البته بد نیست بدانید که نور تولید شده توسط این محصولات از نظر استانداردهای جهانی تایید شده است.

خواندن مطلب  بهترین مارک هدلایت چیست؟ + بررسی بهترین هدلایت ها (معرفی)

میزان مصرف انرژی زنون بیشتر است یا هدلایت

مصرف انرژی لامپ های زنون به طور عمومی بیشتر از لامپ های LED در هدلایت است. لامپ های زنون با استفاده از تکنولوژی القایی و تولید نور به وسیله گاز زنون، نور تولید کرده و انرژی بیشتری مصرف می کنند. مصرف انرژی بالا هم به دلیل ماهیت گاز زنون است و هم به دلیل تکنولوژی که در ایجاد نور استفاده می شود. این مصرف انرژی بالا، می تواند به معنای افزایش هزینه های سوخت و تخلیه باتری در خودروها باشد.
لامپ های LED در هدلایت از تکنولوژی الکترولومینسانس (EL) برای تولید نور استفاده می کنند. این تکنولوژی باعث مصرف انرژی کمتر می شود و به همین دلیل، در مقایسه هدلایت با زنون، هدلایت به عنوان گزینه ای کم مصرف معرفی می شوند.

مقایسه هدلایت با زنون از نظر امنیت رانندگان

شاید مهم ترین فاکتور از نظر قانونی مقایسه هدلایت با زنون از نظر امنیت است. چرا که رانندگی در شب به خودی خود، کاری پر ریسک به شمار می آید و از این رو باید از بالا بودن ایمنی خودرو در زمان رانندگی مطمئن شوید. در مقایسه این دو لامپ باید گفت که هدلایت خودرو گزینه امن تری است؛ چرا که

  • لامپ های LED در هدلایت به سرعت روشن می شوند و نیاز به زمان کمتری برای رسیدن به شدت نور مورد نظر دارند. در مقابل، لامپ های زنون نیاز به زمانی برای رسیدن به روشنایی کامل دارند که ممکن است در برخی مواقع، به افزایش خطر در هنگام رانندگی در شرایط تاریکی منجر شود.
  • لامپ های LED به طور کلی در طول عمر خود نوری با کیفیت و ثابت تولید می کنند. این باعث می شود که راننده ها بتوانند به راحتی محیط اطراف خود را مشاهده کنند. در مقابل، لامپ های زنون ممکن است با گذر زمان تغییرات رنگی و نوری داشته باشند.
  • تکنولوژی تولید نور در هدلایت باعث می شود تا تداخل کمتری با دستگاه های دیگر در خودرو و شبکه های رادیویی ایجاد شود. در مقابل، لامپ های زنون ممکن است باعث اختلال در سیستم های الکترونیکی و رادیویی شود.
  • در انتها باید خاطر نشان کرد که محفظه ای که در آن گاز زنون جمع شده در زمان تصادفات، خطرات بیشتری برای سرنشینان و خودرو به همراه خواهد داشت.
خواندن مطلب  انواع چیپ هدلایت + 1 پیشنهاد شگفت انگیز

هدلایت یا زنون

طول عمر زنون بیشتر است یا هدلایت

با توجه به هزینه بالای نصب و تعویض هدلایت و زنون بد نیست در مقایسه هدلایت با زنون طول عمر آن ها را نیز بررسی کنیم.
به طور کلی، لامپ های LED در هدلایت ها دارای عمر مفید بلندتری نسبت به لامپ های زنون هستند. عمر مفید یک لامپ به مدت زمانی اشاره دارد که لامپ در آن زمان قادر به تولید نور با کیفیت مطلوب است. در مقایسه با لامپ های زنون، لامپ های LED معمولاً عمر مفید بیشتری دارند.
هدلایت ها ممکن است تا 25,000 تا 50,000 ساعت یا بیشتر نورپردازی کنند، در حالی که زنون ها معمولاً دارای عمر مفید حدود 2,000 تا 5,000 ساعت هستند.
از طرف دیگر، لامپ های LED تا زمانی که به طور مداوم روشن باشند، عمر مفید بالاتری دارند. به عبارت دیگر، انتخاب هدلایت به معنای نیاز به تعویض کمتر و همچنین هزینه های تعویض کمتر خواهد بود.

هدلایت یا زنون کدام یک ارزان تر هستند؟

با توجه به اینکه امروزه هزینه های جانبی تعمیر و نگهداری از خودرو تحت تاثیر عوامل متعدد رو به افزایش است، اغلب رانندگان در انتخاب بین زنون و هدلایت گزینه قیمت را نیز بررسی می کنند.
هدلایت ها در ابتدا ممکن است قیمت بالاتری داشته باشند، اما به طور کلی به دلیل مصرف انرژی کمتر و عمر مفید بلندتر، می توانند در طول مدت زمان از نظر هزینه به صرفه تر باشند. از طرف دیگر، لامپ های زنون اغلب قیمت کمتری دارند، اما مصرف انرژی بیشتر و عمر مفید کمتری دارند.
به همین دلیل، در انتخاب بین لامپ های زنون و هدلایت، علاوه بر قیمت، موارد دیگری مانند مصرف انرژی، عمر مفید، کیفیت نور و نیاز به تعویض مکرر را در نظر بگیرید. شاید در مقایسه هدلایت با زنون متوجه قیمت کمتر زنون شوید؛ اما این نکته را فراموش نکنید که در یک بازه زمانی کوتاه باید مجدد لامپ زنون را تعویض کنید در حالی که اگر هدلایت انتخاب می کردید، نیاز به انجام این هزینه نبود.

خواندن مطلب  راهنمای خرید هدلایت + لیست پایه لامپ ها

چرا جوانان زنون را ترجیح می دهند؟

تاکنون در مقایسه هدلایت با زنون متوجه شدیم که هدلایت گزینه بسیار بهتر و مقرون به صرفه تری نسبت به زنون ها هستند. اما متاسفانه جوانان به دلایل زیر زنون را ترجیح می دهند:
لامپ های زنون دارای شدت نور بالاتری نسبت به هدلایت ها هستند.
لامپ های زنون به دلیل روشنایی با شدت بالا و رنگی خنثی تر، ظاهر جذاب تری را به خودروها می بخشند.
لامپ های زنون به دلیل نورپردازی خاص می توانند به راحتی توجه افراد و خودروهای دیگر را به خود جلب کنند.
در بازار لامپ های زنون در انواع، رنگ ها و مدل های مختلفی ارائه می شود، که به افراد امکان انتخاب طبق سلیقه و سبک شخصی خود را می دهد.
با توجه به این فاکتورها می توان گفت که انتخاب هدلایت ها، طبق استانداردهای روز دنیا امری منطقی است؛ اما اگر به دنبال تفاوت هستید زنون می تواند گزینه جذاب تری به نظر برسد.

کلام آخر

در این مطلب به مقایسه هدلایت با زنون پرداختیم و متوجه شدیم که هدلایت ها مصرف انرژی کمتری دارند، ایمن تر هستند، نور با کیفیت تری دارند، طول عمر بیشتری دارند و در نهایت گزینه بسیار استانداردی برای استفاده در خودروها می باشند.
اما در عوض زنون نور بسیار بیشتری تولید می کند، تنوع رنگ و نوع زیادی دارد و می تواند سلیقه جوانان را تامین کند، قیمت پایین تر و طول عمر کمتری نیز دارد.
مقایسه بین این دو گزینه نشان می دهد که هدلایت ها برای استفاده در خودرو انتخاب بهتری هستند؛ اما استفاده از زنون نیز از نظر قانونی هیچ مشکلی نداشته و شما می توانید طبق سلیقه خود گزینه بهتر را انتخاب نمایید.

 

منبع : autoexpress.co.uk Osram.com

 

5/5 - (1 امتیاز)
مدیر سایت
ارسال دیدگاه